ЛохвицяНеділля, 21-Січ-2018, 21:21
ЛОХВИЦЯ
Вітаю Вас Гость | RSS
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 1 з 11
Модератор форуму: Stepan, Бабай, Obers, zakon 
Форум міста Лохвиця » Населені пункти » Загальне » Школи Лохвицького земства (Cторінка про унікальний український проект 1910 – 1916 років)
Школи Лохвицького земства
doonseeДата: Вівторок, 01-Бер-2016, 19:53 | Сообщение # 1
Рядовий
Группа: Пользователи
Сообщений: 1
Награды: 0
Репутация: 0
Статус: Offline
Доброго дня, Лохвичани!

Ми створили сторінку в ФБ, присвячену земським школам за проектом Сластьона. Цей форум став безцінним джерелом про них. Тому я запрошую всіх: https://www.facebook.com/slastionschools/ - приєднуйтесь!Ось текст про проект і про наші цілі:


Школи, побудовані Лохвицьким земством, унікальні баззастережно.
Унікальний той час, коли земства не лише відчули себе справді самостійними, але й могли захищати своі погляди в публічному полі. Унікальні люди, що придумували й просували нові, але засновані на традиціях, проекти. Унікальні й самі проекти. Історія викроїла зовсім мало років для красивого. Красивого за формою, концепцією й утіленню.
Стартом проекту можна вважати 1910 рік. Тоді були збудовані перші, пілотні, школи в Млинах і Голінці. Фінішом був – 1916. Основні побудови відбулися в 1912 – 13 роках. Всього, як вважає полтавський мистецтвознавець Віталій Ханко, було зведено 93 чи 98 шкіл різного планування. Початково проект був типовим – а для того часу це було новаторством. Та Лохвицьке земство замовило Сластьону аж вісім типових рішень лише для шкіл. Сластьон додатково урізноманітнив фасади варіаціями цегляноі орнаментальноі обкладки.
Минуло сто років. Сто років школи ремонтувалися, перефарбовувалися, десь зносилися башти, перероблялися дахи. І тепер двох однакових шкіл не знайдеш. На разі немає й точних цифр. Ми багато чого не знаємо. Не знаємо, скільки точно тоді було збудовано, і в яких саме селах та хуторах. Не знаємо точно, скільки шкіл збереглося. За нашими обчисленнями -– десь 50 ще мають лишатися на своіх місцях. Щоправда, практично щороку ця неточна цифра зменшується.
В 2011 році згоріла школа в Западинцях. Лишається втішатися хоча би тим, що вона, на щастя, була непогано описана. Архітектор Віктор Чепелик замалював її фасади й планування. Завдяки цьому ми знаємо, який вона мала вигляд. Практично цілком зруйнована школа в Ручках Лохвицького району.
У вкрай плачевному стані трикомплектна школа в Харсіках Чорнухинського району.
За попередніми даними – близько третини від того, що ще вціліло, потребує термінових заходів по збереженню. Ще частина – локальних, але термінових ремонтних робіт – протікають дахи, руйнуються від неправильно відведеноі води нижні яруси облицювання й каркасу. І тут ми говоримо лише про технічну збереженість. Але всі школи, які вдалося побачити вживу чи на фото – змінені архітектурно. Одна з головних фішок проекту – двоярусний дах – практично ніде не збереглася. Про склопакети й замуровані вікна можна й не згадувать... З усіх Сластьонових шкіл -– лише дві мають статус памяток архітектури місцевого значення. Решта – незахищені. Школи продаються приватним особам, здаються в оренду компаніям, розбираються на будматеріали. Зараз сільрада цілком має право знести школу, що "висить" на її балансі. Фактично це комунальна власність, з якою можна чинити, що завгодно. І часом це "що завгодно" - відбувається.Наша мета - збереження того, що вціліло. В ідеалі - відновлення. Присвоєння цим школам статусу пам'ятника архітектури національного значення.Ми збираємо інформацію й ділимося нею тут. Нам дуже поможуть старі фото з зображенням шкіл. І не лише старі. Й узагалі будь-які документи, з ними пов'язані. Якщо в вашому домашньому архіві щось є – це може бути дуже цінним. Зв'язуйтеся з нами, надсилайте все, що знайдеться. Унікальні документи ми опублікуємо з посиланням на джерело й власника, якщо ви не вимагатимете зберігати анонімність.Розшарюйте сторінку. Нам треба, щоби про проект дізналося якомога більше людей. Як про школи знатиме широке коло – це збільшить їхні шанси на збереження, на ремонт, а то й на відновлення! Дякуємо!
Прикрепления: 0227957.jpg(237Kb)
 
aaaaДата: Вівторок, 01-Бер-2016, 21:11 | Сообщение # 2
Генерал-лейтенант
Группа: Пользователи
Сообщений: 569
Награды: 4
Репутация: 1
Статус: Offline
thumb

"... в каждом из нас живут ангел и демон,и голоса их порй неразличимы".
"Ангел же заставляет нас размышлять о наших поступках, и ему иногда нужны чьи-нибудь уста,чтобы высказатся."
 
ObersДата: Середа, 02-Бер-2016, 18:05 | Сообщение # 3
Генераліссімус
Группа: Модераторы
Сообщений: 2907
Награды: 10
Репутация: 5
Статус: Offline
Оце порадували так порадували! Лохвичани довольні))

 
ObersДата: Середа, 02-Бер-2016, 22:10 | Сообщение # 4
Генераліссімус
Группа: Модераторы
Сообщений: 2907
Награды: 10
Репутация: 5
Статус: Offline
На Полтавщині активісти намагаються врятувати унікальні столітні школи

Громадські активісти створили проект, щоб врятувати унікальні школи на Полтавщині, побудовані Лохвицьким земством на початку ХХ століття. Проблемою є те, що будівлі не занесені до пам’яток, які охороняються державою. Відтак, з бюджету не надходять кошти на їхній ремонт. 

 
Млини. Спадок Опанаса Сластіона.

Про це повідомляється у Facebook-спільноті «Школи Лохвицького земства»

Йдеться про столітні будівлі шкіл, побудованих за проектом Опанаса Сластьона

«Школи, побудовані Лохвицьким земством, унікальні баззастережно. Унікальний той час, коли земства не лише відчули себе справді самостійними, але й могли захищати свої погляди в публічному полі. Унікальні люди, що придумували й просували нові, але засновані на традиціях, проекти. Унікальні й самі проекти», – йдеться у повідомленні. 

Як зазначається, стартом проекту можна вважати 1910 рік. Тоді були збудовані перші, пілотні, школи в Млинах і Голінці. Фінішом був 1916 рік. Основні побудови відбулися в 1912–1913 роках. Всього, як вважає полтавський мистецтвознавець Віталій Ханко, було зведено 93 чи 98 шкіл різного планування. Початково проект був типовим – а для того часу це було новаторством. 

«Минуло сто років. Сто років школи ремонтувалися, перефарбовувалися, десь зносилися башти, перероблялися дахи. І тепер двох однакових шкіл не знайдеш. Наразі немає й точних цифр. Ми багато чого не знаємо. Не знаємо, скільки точно тоді було збудовано і в яких саме селах та хуторах. Не знаємо точно, скільки шкіл збереглося. За нашими підрахунками – десь 50 ще мають лишатися на своїх місцях. Щоправда, практично щороку ця неточна цифра зменшується», – зазначають автори проекту. 

Повідомляється, що у 2011 році згоріла школа в Западинцях«Лишається втішатися хоча би тим, що вона, на щастя, була непогано описана. Архітектор Віктор Чепелик замалював її фасади й планування. Завдяки цьому ми знаємо, який вона мала вигляд. Практично цілком зруйнована школа в Ручках Лохвицького району. У вкрай плачевному стані трикомплектна школа в Харсіках Чорнухинського району», – додають активісти. 

За попередніми даними, близько третини від того, що ще вціліло, потребує термінових заходів по збереженню. Ще частина – локальних, але термінових ремонтних робіт – протікають дахи, руйнуються від неправильно відведеної води нижні яруси облицювання й каркасу. 

Також наголошується, що сьогодні сільрада цілком має право знести школу, що «висить» на її балансі. Фактично це комунальна власність, з якою можна чинити, що завгодно. 

«Наша мета – збереження того, що вціліло. В ідеалі – відновлення та присвоєння цим школам статусу пам’ятника архітектури національного значення. 

Ми збираємо інформацію й ділимося нею. Нам дуже поможуть старі фото з зображенням шкіл. І не лише старі: взагалі будь-які документи, з ними пов’язані. Якщо в вашому домашньому архіві щось є – це може бути дуже цінним. Зв’язуйтеся з нами, надсилайте все, що знайдеться. Унікальні документи ми опублікуємо з посиланням на джерело й власника, якщо ви не вимагатимете зберігати анонімність… Якщо про школи знатиме широке коло – це збільшить їхні шанси на збереження, на ремонт, а то й на відновлення!»
, – закликають автори проекту.  
ObersДата: П'ятниця, 08-Кв-2016, 15:50 | Сообщение # 5
Генераліссімус
Группа: Модераторы
Сообщений: 2907
Награды: 10
Репутация: 5
Статус: Offline
Ольга Герасим'юк відвідала с.Млини в рамках проекту по збереженню земських шкіл

Перший заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення відвідала школу у с. Млини. 

 
Ольга Герасим'юк ведуча телеканалу 1+1, а нині 
Перший заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення

Візит відбувся в рамках її проекту по збереженню земських шкіл за проектом О. Сластіона 
ObersДата: П'ятниця, 08-Кв-2016, 15:52 | Сообщение # 6
Генераліссімус
Группа: Модераторы
Сообщений: 2907
Награды: 10
Репутация: 5
Статус: Offline
Активісти Полтавщини закликають врятувати унікальні столітні школи

Громадські активісти створили проект, щоб врятувати півсотні унікальних шкіл на Полтавщині, що збудовані Лохвицьким земством на початку ХХ століття. На жаль, ці давні будівлі досі не внесені до пам’яток архітектури, не охороняються державою і з бюджету кошти на їхній ремонт не виділяються. 


Як повідомляє інтернет-спільнота Школи Лохвицького земства, унікальні столітні будівлі шкіл у Чорнухинському таПирятинському районах були збудовані за проектом Опанаса Сластьона“Унікальний той час, коли земства не лише відчули себе справді самостійними, але й могли захищати свої погляди в публічному полі. Унікальні люди, що придумували й просували нові, але засновані на традиціях, проекти. Унікальні й самі проекти»

У 1910 році спочатку були збудовані пілотні школи в Млинах і Голінці, потім у 1912–1916 роках загалом 98 шкіл різного планування. Протягом століття школи ремонтувалися, перефарбовувалися, зносилися башти, перероблялися дахи – двох однакових шкіл не знайдеш. 

На сьогодні півсотні шкіл лишилося на своїх місцях, щороку цифра зменшується і будівлі занепадають і руйнуються. Так, у 2011 році згоріла школа в Западинцях. У край плачевному стані трикомплектна школа в с. Харсіки Чорнухинського району. Вцілілі будівлі потребують термінових ремонтних робіт – протікають дахи, руйнуються нижні яруси облицювання й каркасу, сільради взагалі мають право знести школу, що «висить» на її балансі. Це – комунальна власність, з якою можна робити, що завгодно. 


 

Активісти закликають зберегти хоча б те, що вціліло, відновити та нарешті надати унікальним школам статус пам’ятника архітектури національного значення. Також полтавці просять пошукати старі фото з зображенням цих шкіл та будь-які архівні документи, з ними пов’язані. “Можливо, у домашньому архіві щось є – інформація може бути цінною та збільшить шанси на збереження, ремонт і відновлення унікальних споруд”, – пишуть активісти. 

Також до проекту приєднався Тарас Кутовий"Маємо сказати про хороше й обнадійливе - з нами в проекті працює народний депутат Тарас Кутовий. Він став поряд - бо вважає, що школи Сластьона - наша українська слава, наша полтавська битва, що має завершитися перемогою! І береться не лише рухнути заржавілий механізм законодавчого порятунку того надбання, яке виділяє Україну в Європі як культурну скарбницю - а й порятувати фізично те, що колись видатний Сластьон подарував нам, а ми ледь не загубили. Вважаємо, що маємо пишатися таким партнером!" - повідомляє спільнота Школи Лохвицького земства

Більше про земські школи О. Г. Сластьона читайте тут:Місцезнаходження шкіл можна подивитися на карті (Клікайте на позначки - там фото! А де нема - а у вас вони є - надсилайте). Карта ще доповнюється. 

За матеріалами Новини Полтавщини
спільноти у Facebook Школи Лохвицького земства 
Малюнки Миколи Лисенка 


 
ObersДата: П'ятниця, 08-Кв-2016, 15:53 | Сообщение # 7
Генераліссімус
Группа: Модераторы
Сообщений: 2907
Награды: 10
Репутация: 5
Статус: Offline
Млини. Всередині.

Поїздка в Млини була просто феєрично життєствердною! Вона укріпила нас у думці про те, що полтавський дух неубієнний, як би над ним не понущалася драматична наша історія:))) 


У вихідний день директорка школи Валентина Іванівна Бобир зустріла нас на порозі Сластіонової споруди, провела класами - і, хоч час зжер її неповторну башту, а все ж особливі розсувні двері між класами, її вікна, її грубки, її світлі класи зустріли нас сяяням чистоти й порядку, й любові, з якою тут бережуть цю столітню школу. 

А в саме серце влучило, коли ми побачили куточок Сластіона:))) І нас дуже попросили почекати тут – дізнавшись, що хтось цікавиться цим всим, сюди на всіх парах летіла вчителька історії й географії Тетяна Григорівна Карась. Сказали, що темаСластіонівська – її пристрасть і ціле життя. 

… Вона дала нам диски з рефератами, презентаціями й дослідженнями, які робить із учнями, говорила й переказувала, й тішилася:))) 

І всі разом просили берегти Млинівську школу, розказувати про неї людям і не дати – не дай Бог!!!! – закрити її. 

Ми дякуємо цим нашим новим друзям – а разом із ними Сергію Миколайовичу Марченку, начальнику відділу культури й туризму Лохвицької райдержадміністрації і його колезі Наталі Плюйко. Ми багато говорили й погодилися разом, що Млинівська школа й її берегині надихають нас покласти всі зусилля, щоби зберегти всі ці скарби української архітектури й культури. 

Дякуємо! 

До зустрічі невдовзі!
  
ObersДата: П'ятниця, 08-Кв-2016, 15:54 | Сообщение # 8
Генераліссімус
Группа: Модераторы
Сообщений: 2907
Награды: 10
Репутация: 5
Статус: Offline
Школи Лохвицького земства кличуть на весняну Толоку!

Ми вже писали, що поки суть та діло, треба наші Сластіонівські школи обгородить од світу, не пустить туди розбирати їх на будматеріали, прибрать і почистить - і одне одному про них розказать... 


Наш партнер по проекту народний депутат Тарас Кутовий розіслав по всіх селах, де є наші об"єкти, листи з приблизно такою ідеєю:
    "Висловлюю Вам свою повагу і звертаюся з проханням посприяти в організації весняної толоки на території району. Передусім, йдеться про ті населені пункти, на території яких розташовані історичні будівлі — земські школи, побудовані за проектом Опанаса Сластіона. Тим самим запрошую долучитися до реалізації масштабного культурно-історичного проекту зі збереження мережі будівель і привести прилеглі до них території до належного стану, адже саме в 2016 році минає століття відтоді, як на території тодішнього Лохвицького земства було завершено спорудження мережі цих унікальних шкіл. 

    Прошу допомогти в організаційно-комунікативному напрямку з сільськими радами і зі свого боку запросити їх до весняного прибирання. 

    Разом з тим, звертаю Вашу увагу, що 23 квітня запланована традиційна акція-толока “Lets do it, Ukraine!”, яка з року в рік збирає все більше активістів у всіх куточках держави. Співробітники моїх громадських приймалень зі свого боку готові надати організаційно-консультативну допомогу та комунікувати з представниками громад на місцях від мого імені.
    "
Ми від себе додамо, що готові в цей день бути на стількох толоках на Полтавщині, на скільки тільки наші чотири колеса довезуть!!!! 

І всіх земляків, що там народилися, а тепер "по києвах" живут, - кличемо з нами!!!!  
Форум міста Лохвиця » Населені пункти » Загальне » Школи Лохвицького земства (Cторінка про унікальний український проект 1910 – 1916 років)
Сторінка 1 з 11
Пошук:

Copyright Лохвиця © 2018